SİZLER İÇİN 7 DEKORASYON STİLİNİ DERLEDİK

SİZLER İÇİN 7 DEKORASYON STİLİNİ DERLEDİK

MODERN

Modern dekorasyon; temiz, keskin çizgiler ve basit bir renk paletinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu akımda yeni nesil metal, cam ve çelik içeren malzemelerin kullanımıyla tipik modern dekorasyon teması sağlanıyor. Bu tarz, içerik olarak geniş kapsamlı bir tasarım terimidir.

MİNİMALİST

Her şeyin fazla ve yoğun olduğu bu dönem içerisinde yaşam alanlarımız olan evimizde sadeleşmeye giderek hayal ettiğimiz huzurlu atmosferi oluşturma arzumuz da giderek fazlalaşmaktadır. Bu noktada ortaya çıkan minimalizm anlayışı yani aradığımız huzuru sunan ‘az, aslında çoktur’ felsefesi, evlerimizde de şekil bulmaya başladı.

Minimalist tarzda renk paletleri nötr ve yumuşak geçişlere sahiptir. Bu tarzda mobilyalar basit ve işlevseldir. Aksesuar veya dekorda hiçbir şey aşırı veya gösterişli değildir.

ENDÜSTRİYEL

Eski fabrika ve depoların yeniden düzenlenerek yaşam alanına çevrilmesine ve dekore edilerek marjinal bir hava verilmesine denilen endüstriyel tarz, mekanın havasının bozulmamasını esas alır. Duvarların boyanmamasını, betonların gözükmesini ve hatta kırılmış yerlerin onarılmamasını amaçlar. Unsurların çoğunda bitmemişlik hissi vardır.


Fonksiyonel mobilyalar ile yüksek tavanlar, eski ahşap ve sarkan metal ışık fikstürleri sıklıkla kullanılır. Ağaç ve metallerin ana malzemelerinden türetilen bir başka nötr renk şemasına farklı bir renk çizgisi eklemek için bir ya da iki soyut resim ya da fotoğraf eklenerek dekor tamamlanabilir.

İSKANDİNAV

İskandinav tasarımı, İskandinav ülkelerinde gösterilen yaşam sadeliğinin dekorasyona yansımasıdır. Natürel dokular, büyük ebatlı baskı desenlerle birleşen beyaz mobilya ve duvarlar bu stili en kabaca anlatabileceğimiz detaylar. Kuzeyli bir stil olduğu için oldukça sade bir görünümden bahsediyoruz. Gözü yormayan baskılar bu sebeple tercih ediliyor. Renklendirme olarak genel tarza ayrı bir hava katmak için doğal lif veya kürk gibi detaylar eklenebilir.

Ferah, doğal aydınlatma, daha az aksesuar ve fonksiyonel mobilyalar İskandinav tasarımlarının anahtar kelimelerini oluşturmaktadır.

GELENEKSEL

Geleneksel stilde genel olarak ağır bir hava vardır. Ahşap kullanımı, kitaplıklar, süslemeler bu tarzda döşenmiş evlerde var olan özelliklerdendir. Bu stilin en güzel tarafı şık ve gösterişli görünmesinin yanında bir de sıcacık bir hava yaratmasıdır. Süslemeler son derece abartılı, oymalar, rengarenk ve desenli kumaşlar, ahşap yüzeyler ve el emeği görünen mobilyalar geleneksel stili yansıtan detaylardan birkaçıdır.

BOHEM

Bohem tarzı Fransa’da tanımlanmış olan bir akımdır. Göçebe hayat yaşayan, özgür ve gezgin ruhlu çingene kültüründen esinlenen Bohem tarzı, günümüzde pek çok alanda kendini yansıtıyor. Bohem, ev tasarımı ve moda için popüler bir stildir. İçtenliği yansıtmanın dışında, küçük kurallı kaygısız bir yaşam tarzını yansıtır.

Bohem evleri içinde vintage mobilya ve ışık fikstürleri, dünya çapında esinlenilen tekstil ve kilimler ve basit kullanımlı eşyalar yer alabilir.

Bohem tarzı oluşurken minder ve rahat oturma alanları tercih edilir. Bu eklektik tarz, iyi dokunmuş bir halı ve orta çağ stilinde bir sandalye ile eşleştirilmiş ultra glam bir avize içerebilir.

RUSTİK

Rustik tasarım, doğallıktan esinlenmiştir. Ahşap ve taş gibi ham ve çoğunlukla bitmemiş materyaller kullanılarak oluşturulur.

Rustik tasarım aksesuarları; ahşap kirişler veya yenilenmiş ahşap zeminler ile süslenmiş tonozlu tavanlar gibi özelliklerin içerebileceği tasarım ve mimari detaylardan ötürü sıcak bir hava taşır ve bu ruha uygun parçalarla birleştirilebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir