Mutfağınız için Tüyolar

Mutfağınız için Tüyolar

Mutfaklar tüm şekil ve boyutlarda gelir . Bununla birlikte, mutfağınızın düzeni  yani tezgahlarınızın, aletlerinizin ve depolama alanlarınızın düzeni  alanınızın verimliliğini artırabilecek veya bozabilecek şeylerdir. Peki bir mutfak tasarlarken en etkili kat planını nasıl belirlersiniz? Yeni başlayanlar için, bir mutfak adası için yer olup olmadığını değerlendirmek için alanınızın genel boyutunu hesaba katmalısınız .

Şu anda konut projelerimizde gördüğümüz en yaygın yerleşimler, U ve L şeklindeki mutfakların yanı sıra tek duvarlı mutfaklardır. Hangi mutfak düzeninin sizin için doğru olduğundan emin değil misiniz?  Cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam etmelisiniz böylece sorularına cevap bulacağınızdan yüzde yüz eminiz.

Tek Duvar Düzeni (I Mufak)

Tek duvar veya düz mutfak kat planı olarak da bilinen tek duvar düzeni, aynı duvar boyunca üç mutfak bölgesinin (tezgah, ev aletleri ve dolaplar) bulunduğu bir çalışma hattından oluşur. Ve yeterli alanınız varsa, tek bir cihaz ve depolama duvarının karşısına, mutfağa yüzen bir ada entegre edilebilir .

U Şekli

Her boyuttaki mutfak için tartışmasız en çok yönlü yerleşim planı olan U-şekilli bir kat planı, kullanıcıyı üç taraftan çevreler, böylece daha uzun tezgahlar ve ekstra depolama dolapları sağlar. 

Yeterli alanınız varsa  , ortasında bir ada olan U şeklinde bir mutfak sizin için harika bir seçim olabilir. Bu ada özellikle çevredeki maksimum dolap miktarına izin veriyor. Yemek pişirirken veya bulaşıkları temizlerken alanınızın geri kalanına göz atabilir ve aileniz veya misafirlerinizle iletişim kurabilirsiniz

L Şekli Mutfak

L şeklindeki bir mutfak, bir L oluşturan, birbirine dik iki bitişik duvardaki tezgahlardan oluşur. Bu popüler yerleşim sadece tezgahlar ve depolama için ekstra alan sağlamakla kalmaz, genellikle bir yemek alanı veya kahvaltı köşesi için yer sağlar. 

Gideceğimiz yer L şeklinde ve odanın orta çizgisine yerleştirilmiş büyük bir mutfak adasıdır. “L şekilli en iyi mutfak kullanılabilirliği sağlar ve  mutfak üçgeni kuralına en iyi şekilde uyar . Adanın üzerine ilave bir mutfak lavabosu yerleştirip alanın daha pratik bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir ya da adanın altına depolama ve diğer tarafa oturma için alan ekleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir