EVİNİZDE BİR GALERİ OLUŞTURUN

EVİNİZDE BİR GALERİ OLUŞTURUN

Ev dekorasyonunda tablo seçimi nasıl yapılmalı? İç mimarlara en sık sorulan sorulardan biridir. Evde tablo seçimi ile ilgili işinizi kolaylaştıracak ipuçlarına yazımızda göz atabilirsiniz. Online iç mimarınız sizlere destek vermek için bekliyor.

Yaşam alanınızdaki herhangi bir yer için doğru bir sanat eseri seçtiğinizden emin olmak için birkaç ipucu vardır. Tablolar, ev sahibinin kişiliğini ve mekanını tanımlamaya yardımcı olan bir unsurdur. Dekorasyondaki farklı objeleri birbirine bağlamada ve eve bir karakter kazandırma konusunda oldukça etkilidir. Tablolarla ilgili en iyi şey ise taşınsanız bile her zaman yanınızda götürebileceğiniz ve hatta zamanla değeri artabilen bir yatırım olmasıdır. 

Gerekli olabilir:

-Tablo

-Antika ürünler

-El işi ürünler

SALONA TABLO NASIL SEÇİLİR?

Sanat eseri ile tamamlamak için heveslendiğimiz ama bir o kadar da gözümüzü korkutan yer evin salonudur. Birçok kişi salonu için tablo seçimi yaparken baskı altında hisseder çünkü burası misafirlerinizin ve sizin en çok zaman geçireceğiniz yerdir. Doğru parçayı seçmek, yaşam alanının hissini ayarlamak için çok önemlidir. Salona koyacağınız eserin illa büyük bir yağlı boya tablosu olmasına gerek yok. Bunun için bazen çerçevenin dışına çıkarak düşünmelisiniz. Sevilen bir bayrak tasarımı, çarpıcı bir fotoğraf veya birkaç soyut ve nötr tabloya kadar herkese hitap eden bir sanat eseri mutlaka vardır. 

KULLANACAĞINIZ RENK TONLARINA KARAR VERİN

Renk, hem yaşam alanının hem de bir sanat eserinin en önemli detayıdır. Bu yüzden yaşam alanınızın renkleriyle uyum sağlayacak bir sanat eseri aramak alışılageldik bir durumdur. Birçok iç mekanda tamamen aynı renk tonları kullanılarak çok zevkli dekorasyonlar ortaya çıkarılabilir.

ODANIN BOYUTUNA UYGUN BİR TABLO TERCİH EDİN

Evinizde kullanacağınız tablonun boyutu da oldukça önemli bir konudur. Denge yaratacak, kullanıldığı yerde küçük veya büyük durmayacak parçalar aramalısınız. Örneğin salon için tablo seçimi yaparken kanepenin hemen arkasına tablo yerleştirmeyi düşünüyorsanız, seçtiğiniz tablonun, kanepenin genişliğinin ortalama üçte ikisi kadar ya da biraz daha büyük olmasına dikkat etmelisiniz.

 KONTRASTA ODAKLANIN

Çok geleneksel görünen bir odada modern bir sanat eseri kullanmak ya da tamamen modern ve minimal döşenmiş bir odada klasik bir sanat eseri kullanmak göz alıcı bir ortam yaratılmasına imkan tanır. Bir odanın içinde eski ile yeni parçaların birlikte kullanılmasının harika sonuçlar verdiğini unutmamalısınız. Aynı şekilde renkleri ya da temaları karıştırarak da sıradışı alanlar yaratmanız mümkün. 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir