YAŞAM ALANINIZ İÇİN DOĞRU AYDINLATMA SEÇİMİ

YAŞAM ALANINIZ İÇİN DOĞRU AYDINLATMA SEÇİMİ

Doğru aydınlatma bir odayı yapabilir veya bozabilir. Ancak ev aydınlatma tasarımı söz konusu olduğunda, çoğumuz aydınlatma armatürlerine bir alan içindeki temel özelliklerden ziyade son rötuşlar olarak bakarız.
Aydınlatma, tasarım yapılacaklar listenizdeki ilk şey olmak zorunda değildir, ancak sonradan da düşünülmemelidir. Gösterişli avizelerden en gösterişsiz vurgu ışıklarına kadar yaptığınız seçimler hem işlevsel bir rol oynar hem de odanın ambiyansına katkıda bulunur. Doğru yapmak için, ev aydınlatma tasarımı kararlarınıza bolca araştırma yaptığınızdan ve seçtiğiniz her armatür ve ampulle tam olarak neyi başarmaya çalıştığınızı bildiğinizden emin olmak istersiniz.
Çeşitli aydınlatma türleri vardır ve her biri kendi benzersiz amacına hizmet eder.
  1. Ortam (veya genel) aydınlatma – Bu, bir odada sahip olacağınız en temel aydınlatma türüdür ve ne yaptığınızı görebilmeniz ve güvenli bir şekilde hareket edebilmeniz için alanı aydınlatmaya yöneliktir. Ortam aydınlatması örnekleri, gömme kutu lambaları, gömme montaj armatürleri ve ray aydınlatmasını içerir.
  2. Görev aydınlatması – Görev aydınlatması, belirli bir amaç için bir odanın belirli bir bölümünü aydınlatmak istediğinizde kullanacağınız şeydir. Örneğin, mutfak tezgahlarınızda daha fazla görünürlük sağlayan dolap altı aydınlatma veya hatta bir masa veya okuma koltuğunun yanında duran bir lamba.
  3. Vurgulu aydınlatma – Vurgulu aydınlatma, görev aydınlatmasına benzer bir amaca hizmet eder, ancak kullanmak istediğiniz bir alana hedeflenen ışık sağlamak yerine, daha dekoratif – ancak aynı derecede spesifik – bir amaca hizmet eder, örneğin ortam aydınlatması sunmak veya bir parçayı vurgulamak gibi sanat eseri. Dimmerler, bir alanın hem görünümü hem de hissi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğinden, vurgulu aydınlatmaya iyi bir örnektir.
    1. Genel olarak, en çok zaman harcadığınız yere ve alanın hangi özelliklerini vurgulamak istediğinize bağlı olarak stratejik yerleşim ile her odaya her türü dahil etmek isteyeceksiniz.

BİR ODAK NOKTASI İLE BAŞLAYIN

Bir odayı nasıl aydınlatacağınızın anahtarı, göze odaklanacak bir şey vermektir, diğer armatürler arka planda daha ince bir şekilde çalışır. Birden fazla açıklama parçası alanınızı bunaltacak ve aynı zamanda yaratmaya çalıştığınız etkiden de uzaklaşacaktır. Odak noktalarının aydınlatılmasına ilişkin örnekler, kristal bir avize gibi ekstra dramatik bir şey olabilir, ancak daha fazlası da olabilir. bir mutfak adasının üzerindeki sarkıt aydınlatma veya bir yemek masası üzerinde yüzyıl ortası modern veya çağdaş bir armatür gibi sade .

Odak noktası aydınlatmanız bir ortam amacına hizmet edebilir veya daha fazla vurgu sağlayabilir. İkinci durumda, ev aydınlatma tasarımı seçimlerinizin geri kalanını daha basit tutun, böylece ifade parçanızı gölgede bırakmaz ve gözlere denemek ve odaklanmak için çok fazla şey vermezsiniz.

SIRA İLE GİT

Kesinlikle sevdiğiniz genel aydınlatma armatürleri için alışveriş yapabilir ve ardından bunları koyacak bir yer bulabilirsiniz, ancak bir evi aydınlatmanın daha kolay bir yolu, farklı oda türlerinin farklı aydınlatma gereksinimleri olduğundan genellikle oda oda gitmektir. evinizde ve aydınlatma seçimlerinizle başlamak isteyeceğiniz çeşitli oda türleri: Giriş, mutfak, yatak odaları, banyolar, salonlar.

IŞIKLARINIZI KATLAYIN

Aydınlatma, alanınızdaki boyutla oynamanın harika bir yoludur. Bir odanın alanı  yalnızca bir tür aydınlatmaya bağlı kalmak yerine, çeşitli vurgu dokunuşları koyarak ve farklı şekiller, stiller ve hatta ampul güçlerini karıştırıp eşleştirerek ışığınızı yaratıcı bir şekilde katmanlayın.

DOĞAL IŞIĞI UNUTMAYIN

Doğal ışık, evinizdeki aydınlatmayı optimize etmede de önemli bir rol oynar. Gün boyunca, pencereleri odanın diğer bölümlerine yansıtmak için iyi yerleştirilmiş aynalar kullanarak mekanınızın aldığı doğal ışık miktarını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. (İlave olarak, aynalar akşam saatlerinde doğal olmayan aydınlatma armatürlerini de yansıtacaktır.) Gizlilik amacıyla pencere kaplamalarını yoğun bir şekilde kullanmak cazip gelse de, onu korumak yerine daha fazla doğal ışık getirmenin yollarını arayın. Bu, ışığın hala geçmesine izin veren daha şeffaf ürünleri tercih etmek veya hatta sizi rahatsız edici bir şekilde dışarıya maruz bırakmayacak alanlarda panjurları, gölgelikleri veya perdeleri tamamen atlamanız anlamına gelebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir