DEKOR TRENDİ LOFT

DEKOR TRENDİ LOFT

Yüksek tavanlı, huzurlu, geniş ve kullanışlı bir mimari… Son yıllarda giderek trend haline gelen loft dizayn evler için sizlere önemli tasarım ipuçlarını derledik.

Amerika’da 1970’li yıllardaki konut sorununa çözüm arayışıyla yayılmaya başlayan Loft ev tasarımları, aslında ilk olarak kentsel dönüşümün gereği olarak eski depoların ve fabrikaların eve dönüştürülmesiyle ortaya çıkmış. Olabildiğince özgün tasarım fikirlerinin kendilerini özgürce yansıtabildikleri loft evler, özellikle son yıllarda modern mimarinin bir simgesi olarak hızla yayılıyor ve çok sayıda insan tarafından ferah, geniş ve yaratıcılığa açık tasarımlara sınırsızca izin vermeleri nedeniyle tercih ediliyor.

Loft Dekorasyon Özellikleri:

Merdivenler: Tavan yüksekliği ve mekanın genişliği genellikle ikinci ara kat seviyesini sağlamayı mümkün kılar. Örneğin bir yatak odası veya çalışma alanı için. Merdiven tasarımı için en popüler malzemeler ahşap ve metaldir.

Serbest ve açık düzen: İç duvarların ve bölmelerin en az kullanımı stilin ana sloganıdır.

Yüksek tavanlar: Endüstriyel bir ev her şeyden önce ahşap veya metal kirişler, açıkta kalan havalandırma yapıları, borular ve yüksek tavanları ile öne çıkar.

Kaba duvarlar: Beton, ham sıva ve tuğla işçiliği endüstriyel stili vurgulayan ayrılmaz unsurlar.

Pencere: Loft tarzı evlerde geniş ve büyük pencereler olur. Güneş ışığını odaya maksimum sağlamak için genellikle perde kullanılmaz.

Şömineler veya sobalar: Eski fabrika ve atölyelerde ısınmak için soba veya şömine kullanılıyordu. Loft evleri ısıtmak için soba veya şömine yetersiz kalabilir ancak dekoratif açıdan büyük fark katar.

Fonksiyonel mobilyalar: Bu stil özetle modern tasarım mobilyalarını eski zamanlardan kalma endüstriyel detaylarıyla birleştirmektir. Renk olarak çoğunlukla nötr tonlar seçilirken parlak metalik aksesuarlar kullanılabilir.

Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Ahşap ve Metal Uyumu

Tasarımda özgürlüğün öne çıktığı loft tarzında, sizin de dikkatinizi çeken en belirgin detaylardan biri, bir arada muhteşem bir uyum sergileyen metal ve ahşap mobilyalar olmuştur. Modern çizgileriyle dikkat çeken bu evlerde, ahşap ve metal uyumunu öne çıkarmak önemli. Dekorasyonunuz da metal dokuyu hissettirecek çok fazla ayrıntı varsa, mobilya seçiminizde ahşaba daha çok ağırlık verebilirsiniz.

Taş ve Tuğla Örme Duvar

Yüksek bir tavana sahip olan dairenizde taş veya eski tuğla örgü duvarlar kullanabilirsiniz. Işık ile ilgili bir sorununuz olmayacağı için evin içinde bu duvarlara bolca yer verebilirsiniz. İster bütün duvarları ister bir duvarı taş veya tuğla örgüsü yaptırabilirsiniz. Ortaya çıkışı eski yapılar olduğu için bu izleri evinizde taşımaya devam edebilirsiniz.

Sanayi Tipi Mutfaklar

Loft tipi dairelerin pek çoğunda sanayi tipi mutfaklardan esinlenilir. Metal dokuyu yukarıdan kullanabileceğiniz uzun aydınlatmalarla ya da büyük fener tipi aydınlatmalarla, çelik mutfak gereçleriyle sağlayabilir; masif ahşap bir masa ile bu alana rafine bir görünüm kazandırabilir; özel tasarım bir avize ile mekana sofistike bir çizgi katabilirsiniz.

Dekorasyonda Boru ve Tuğla Kullanımı

Loft dairelerin genel özelliklerinden biri de, özellikle de eski ve dönüştürülmüş bir yapıda oturuyorsanız, mekandaki bazı detayların olduğu gibi kalmasını sağlamaktır. Örneğin evdeki bir duvarı boyamadan bırakabilir, evin içinden geçen su borularını ve eski tip tuğlaları hiç dokunmadan kullanabilirsiniz.

Mobilya ve Aksesuar Seçimi

L Tipi Geniş Kanepeler Seçin: Mobilya seçiminde özgür olun ve rahatlığınızdan ödün vermeyin. L tipi geniş ve yumuşak kanepeler tercih edin. Evin genel minimal tarzıyla uyacak ve büyük yapısı ile evi dolduracak bir model seçebilirsiniz. Sehpalarınızı da büyük ve modern tasarımlardan seçerek, konforunuzu ön plana çıkarabilirsiniz. Chester tarzı, büyük ve deri kumaşlı bir kanepe de seçebilirsiniz.

Açık Kirişleri Değerlendirin

Loft evlerin en belirgin özelliklerinden olan açık kirişleri, ister çelik ister beton isterseniz de ahşap dekore edebilirsiniz. Odaları ve asma katı bölmek için kirişleri evin en dikkat çekici bölümü olarak kullanabilirsiniz. Yüksek tavanın avantajını kirişlerde de mutlaka öne çıkarın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir