TİNY HOUSE NEDİR & NELERE DİKKAT EDİLİR?

TİNY HOUSE NEDİR & NELERE DİKKAT EDİLİR?

TİNY  HOUSE NEDİR?

Tiny House yaşam alanlarını küçültmeyi, sadeleştirmeyi ve esasen “daha azıyla yaşamayı” savunan mimari ve sosyal bir harekettir.  “Küçük ev” terimi bazen “mikro ev” ile birbirinin yerine kullanılır. Küçük konutlar öncelikle daha basit yaşama dönüşü temsil ederken, hareket aynı zamanda mevcut konut endüstrisine potansiyel bir çevre dostu çözüm ve ayrıca barınak eksikliği yaşayan bireyler için uygun bir geçiş seçeneği olarak kabul edilmiştir.

Bu ayrım önemlidir, çünkü birçok insan boş arsalara küçük evler yerleştirmek ister, ancak küçük bir ev, bir konut için gerekli olan olanaklardan herhangi birine sahip değilse, o zaman bu bir aksesuar yapıdır ve birincil olarak aynı arsaya yerleştirilmelidir.

TINY HOUSE NASIL TASARLANMALIDIR?

Tiny House yapımı teknik bilgi, profesyonel teknik ekipmanlar ve konusunda uzman mimar ekibi gerektirir. Olumsuz hava koşullarına koruyucu olabilecek malzemelerle üretilen hafif ve dayanıklı duvar malzemesi, yalıtım, çatı ve giderler için gerekli malzemeleri seçerken oldukça dikkatli olunmalıdır. Yapım aşamasında çevreci bir yaşam felsefesine sahip, işlevsel malzemeler kullanılmalıdır.

Tiny house alırken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Daha en başta bu önemli noktalara dikkat ederseniz konforlu ve uzun ömürlü taşınabilir yapılara sizlerde kolayca sahip olabilirsiniz. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

-Tiny house alırken yalıtımlı olmasına dikkat edilmeli. Baştan sona her bir cephesi ısı yalıtımıyla fazlasıyla bezenmiş ev olmasına dikkat edilmelidir. Buna dikkat edildiği takdirde Tiny house enerji tüketimi de oldukça az olmaktadır.

Taşınabilir tiny house olmasına dikkat edilmeli. Küçük metre karelere sahip bu yapıları istediğiniz her bir ortama kolayca taşıma fırsatı bulabilirsiniz. Böylece arsa ihtiyacı olmaksızın hayal ettiğiniz her bir noktada sevdikleriniz ile kolayca yaşam sürebilirsiniz.

-Doğa içerisinde yaşama uyumlu olmasına dikkat edilmeli. Yani dış çevrenin koşullarına ayak uydurabilecek dayanıklılıkta olmalıdır.

-Römork kasasının kaliteli işçilik ve malzeme ile yapıldığından emin olunmalıdır. Tiny House yükseklik ve ağırlığının mevcut yasa ve yönetmeliklere uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir